علمــــــــــــــدار

شهـــــدا پرواز کــــــردند بیاییم پریدن را تمرین کنیم

علمــــــــــــــدار

شهـــــدا پرواز کــــــردند بیاییم پریدن را تمرین کنیم

“برکت سرا” به جای “بانک”

مرکز انتشار ، نگهداری و حمل و نقل “برکت” مرکزی ست به نام “برکت سرا” . با توجه به ماهیت طلا و حذف تورم در سیستم اقتصادی جدید، ربا ارزش اقتصادیش را از دست میدهد.....


منبع :www.botshekan.com


برکت سرای مرکزی وظیفه ی چاپ “برکت” در ضریب های موردنیاز جامعه، به صورت غیرقابل جعل دارد. هر مقدار که طلا دارد تولید پول کند. ریال های جامعه را جمع کند و به جایش “برکت” بدهد.

همچنین برکت سرای مرکزی وظیفه تائید اعتبار برکت سراها را برعهده دارد و در صورت سوء استفاده و ورشکستی هر برکت سرا، موسسه مرکزی پاسخگوست.

برکت سرای مرکزی، ریال را با برکت معاوضه میکند و هرکس اختیار دارد با ریال یا برکت معامله کند. قیمت های فروش هم بر مبنای برکت و ریال درج شود.

نهایتا به اختیار جامعه، ریال ها به بانک مرکزی برمیگردد و برکت جایگزین آن میشود.

این موضوع کاملا عقلانی و بدون ضرر است. نیازی هم به اجبار و یا اکراه ندارد.

اما برکت سراهای دیگر به جز برکت سرای مرکزی، وظیفه ی تجمیع ، انتقال و نگهداری “برکت” های مردم را دارد.

برکت سراها میتوانند تجارت الکترونیک فعلی را در سیستم شتاب فعلی انجام دهند و امنیت معاملات را تامین نمایند.

اما نکته مهم تسهیلات فعلی بانک هاست که در برکت سرا چطور تعریف میگردد.

اعطای تسهیلات توسط برکت سرا باید عاری از هرگونه ربا باشد. این موضوع با توجه به ماهیت “برکت” قابل دستیابی ست. یادآوری پس انداز طلای بانک صادرات که بدون ربا طلا را پس انداز میکرد، تجربه خوبی ست.

البته هزینه نگهداری امن و خدمات جابجایی برکت بر عهده صاحب حساب است. البته برکت سرا ها در رقابت میتوانند این هزینه ها را با استفاده از تجمیع سرمایه ها و شراکت جبران نمایند.

همین الان هم بسیاری از مردم صرفا به دلیل استفاده از خدمات الکترونیک، از بانک استفاده میکنند که در برکت سرا هم ممکن است.

پیشنهاد دیگر برای برکت سرا، اجاره ی طلاست. در حال حاضر هم طلا اجاره داده میشود و ربا هم نیست.

قرض دادن طلا به جای ریال ، در صنف طلا و جواهر اصفهان عملیاتی و در حال انجام است. این کار غیرربوی و منطقی ست و قابل گسترش به جامعه با استفاده از واحد مبادلاتی “برکت” است.

پیشنهاد دیگر این است که مثلا در وام مسکن :

 برکت سرا مبلغ 200 برکت ، 40 ماهه، به شخصی وام میدهد. توافق میشود که در سود و زیان این خرید طرفین مساوی شریکند. شخص خانه ای به مبلغ 1000 برکت میخرد. و ماهیانه 5 برکت به برکت سرا میپردازد. پس از پایان اقساط ، خانه قیمت گذاری میگردد. 20% ارزش افزوده خانه (در صورت وجود) در شراکت با برکت سراست که نصفش باید پرداخت شود. همچنین 20% مبلغ اجاره بهای خانه در مدت نصف 60 ماه (راس 30 ماه) هم در شراکت است که باید نصفش پرداخت گردد.

البته این پیشنهاد و سایر خدمات برکت سرا نیاز به ایده پردازی بیشتر دارد. این خدمات توسط واحدهای تحقیقاتی برکت سرا پیشرفت میکند.

نتیجتا؛ برنامه ی اصلاح واحد پولی “برکت” میتواند ربای قانونمند بانک ها را از بین برده و خرید و فروش پول را به حاشیه براند. همچنین نهادی به نام برکت سرا به جای بانک، سازوکار انتقال امن و سریع برکت را با ساز و کار الکترونیک، مدیریت نماید.

  • سید مجتبی علمدار

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی